Jak urządzić biuro?
Niezależnie od tego, czy prowadzisz firmę w domu czy wielopiętrowcu, ważne być mądrze zagospodarował dostępną przestrzenią. Ma ogromny wpływ na jakość wykonywania pracy. W biurze gromadzi się wiele dokumentacji, petenci przychodzą i pytają o radę lub nawiązuje się w niej nowe znajomości, prowadzące do wspólnych projektów. Dlatego ceni się w nim wygodę, komfort i atmosferę. Jak urządzić biuro, by spełniało te wymogi i by dla pracowników oraz klientów wyglądało profesjonalnie?
Spis treści
Wygodne biuro daje najlepsze efekty
Jeśli chcesz profesjonalnie urządzić biuro, nie oszczędzaj na doborze najważniejszych mebli w biurze: biurek, krzeseł i foteli, regałów. Wysoka jakość będzie się przekładać na zdrowie pracowników, a przez to na ich efektywność w pracy. W każdym biurze wykonuje się wiele powtarzających się czynności, a najgorszy w tym wszystkim są stres i chaos.
Jeśli Twój pracownik będzie miał wystarczająco miejsca na sprawne przechowywanie ważnych dokumentów, a jego docelowe miejsce pracy (blat biurka) pozostanie czyste, na pewno poczuje się bardziej komfortowo, a stres podczas szukania konkretnej teczki czy segregatora będzie znikomy. Zatem szerokie i solidne biurko z półkami i szufladami, z miejscem na regulowaną lampę powinny znaleźć się z liście zakupów.
Jak urządzić biuro, żeby było funkcjonalne?
Praktyczność to podstawa. Na pierwszym miejscu zajmij się oświetleniem. To ono skupia uwagę i nie pozwala zbyt łatwo oderwać głowy od obowiązków. Oczywiście nie przesadź z natężeniem światła. Jeśli jest taka możliwość, wykorzystuj również naturalne światło. Niemniej, na biurku powinno znaleźć się wystarczająco dużo miejsca, by ustawić jedną lub nawet dwie lampi, z zależności od potrzeb. W biurach o charakterze artystycznym może przydać nieco więcej punktowego oświetlenia.
Warto też wyposażyć biuro w niektóre sprzęty i artykuły, które używamy codziennie. Ich niedobór wpływa bardzo niekorzystnie na proces pracy, dlatego pomyśl również o schowkach, gdzie znajdą się zapasowe sztuki artykułów biurowych, kable, przejściówki lub powerbanki czy części zamienne do drukarek.
Do takich niezbędnych sprzętów biurowych należą: komputer, drukarka lub skaner. W większych biurach dobrze sprawdzi się urządzenie wielofunkcyjne. W skład artykułów biurowych wchodzą: segregatory, przyborniki, zapasowe ryzy papieru do drukowania, tonery, tusze, pineski, spinacze, wszelkie przybory do pisania. To wszystko musi mieć swoje miejsce, niekoniecznie na widoku oczu potencjalnego petenta. Zawsze pod ręką, ale schowane.
Postaraj się także wykorzystywać każdą dostępną Ci przestrzeń. Nie ma co kupować wielu mebli, które będą ciasno stały obok siebie. Kieruj się funkcjonalnym minimalizmem. W praktyce oznacza to tyle, że jeśli dostrzegasz puste miejsce na ścianie, na którym zmieści się wisząca półka na teczki, przybory lub mniejsze segregatory, to je wykorzystaj. Na ścianie warto też powiesić kalendarz i zegar, co ułatwi ustalanie ważnych terminów i spotkań w ciągu roku.
Ergonomia w biurze
Na osobne miejsce zasługuje fotel, w którym większość spędza ok. 7-8 godzin dziennie. Żmudna praca biurowa wymaga utrzymania określonej pozycji ciała. Pozycja siedząca stanowi duże wyzwanie dla kręgosłupa, dlatego zaleca się korzystanie z foteli o ergonomicznym kształcie z możliwością regulacji siedziska i oparcia w dowolnym momencie. Należy od czasu do czasu zmieniać swoją pozycję, przejść się lub zmienić miejsce na czas przerwy. Pomocne mogą okazać niektóre dodatki, takie jak: podstawki pod komputery, podpórki pod plecy, uchwyty do dokumentów.
Swoboda poruszania się po biurze ma jeszcze jedną istotną zależność – poszczególne pomieszczenia i ich wyposażenie służą konkretnym celom. Jeśli posiadasz taką możliwość, stwórz pokoje przeznaczone do konkretnym zadaniom. Praktyczne stanie salka konferencyjna, w którym będą się odbywać zebrania całego zespołu np. dotyczącego opracowania strategii bądź projektu. Dlatego ważne, by w salce konferencyjnej znalazł się duży stół, przy którym każdy znajdzie dla siebie miejsce. Do tego przydadzą się tablice suchościeralne do spisywania pomysłów, rzutniki, flipcharty, zestaw głośnomówiący, a także przedłużacze, by wszyscy mieli dostęp do prądu podczas spotkania.
Co daje Chill Room?
To nic innego jak pokój socjalny, w której pracownik może regenerować swoje siły – wygodnie zrelaksować się, robiąc sobie małą przerwę od pracy. To ważna część każdego biura. Krótki wypoczynek dodaje energii, niweluje napięcie i pozwala na chwilę oderwać się od natłoku rozmów i hałasu. Można w nim zjeść ciepły posiłek czy napić się kawy lub herabty. Dlatego chill room warto wyposażyć w ekspresy, czajniki i niektóre produkty spożywcze, takie jak: wodę, kawę, herbaty i drobne przekąski.
Styl wnętrza Twojego biura może być zatem minimalistyczny. Aranżując małe pokoje, wybieraj jasne kolory. Ciemniejsze odcienie lepiej sprawdzą się w dużych pomieszczeniach. Na poczucie komfortu wpływają też drobne dodatki w postaci wieszaków, koszy na śmieci, tabliczek informacyjnych czy zwykły czajnik do kawy. Socjalne zaopatrzenie pomaga poczuć przyjazną atmosferę.