Jak to wszystko się zaczęło?
12 lutego obchodzimy Ogólnopolski Dzień Pisania Piórem, to właśnie w tym dniu, w 1884 roku Lewis Waterman opatentował w Nowym Yorku pióro wieczne. Wcześniejsze pióra na atrament z kałamarza były mało praktyczne. Waterman, który był nowojorskim doradcą ubezpieczeniowym, użyczył takie pióro do podpisania polisy jednemu ze swoich klientów. Niestety, atrament zalał cały dokument, biurko i klienta. Umowa nie została podpisana, a zdenerwowany klient opuścił biuro. Właśnie to zdarzenie przyczyniło się do tego, że Waterman porzucił pracę ubezpieczyciela i zajął się produkcją piór. Opracował specjalny mechanizm, który miał zapobiegać powstawaniu kleksów z atramentu.
Spis treści
Pierwsze narzędzia pisarskie
Pierwsze narzędzie pisarskie, które przypominało obecne pióro wieczne, zostało odnalezione w grobowcu Tutenchamona, w 1922 roku przez Howarda Cartera. Była to zaostrzona z jednej strony trzcinowa rurka, umieszczona w miedzianej oprawie z atramentem. Zanim powstało dzisiejsze pióro wieczne, pisano stalówkami osadzonymi w obsadkach, które maczano w kałamarzu wypełnionym atramentem. Dawniej w szkołach pisano tylko piórem, dzieci uczyły się w ławkach, w których wydrążone były specjalne otwory na kałamarz i zagłębienie na pióro. Obecne w piórach materiałem pisarskim jest ciekły atrament spływający pod wpływem siły grawitacji przez kapilarę (spływak) do metalowej końcówki (stalówka) wykorzystane jest tu zjawisko kapilarne.
Dzisiejsze pióra wieczne
Dzisiejsze pióra wieczne są zdecydowanie prostsze w użytkowaniu. Pomimo, że pióro zostało wyparte przez długopisy i cienkopisy, nadal ma swoich zwolenników. Obecnie pióra wieczne różnią się funkcjonalnością i wyglądem od tych, którymi pisano wcześniej. Często wykonane są z wysokiej jakości materiałów, ich kształt zapewnia łatwość i przyjemność pisania, ze względu na mniejsze zmęczenie dłoni osoby piszącej. Pisanie piórem wymaga mniejszego nacisku niż tradycyjny długopis. Na rynku istnieją pióra na atrament, które napełnia się ręcznie, lub pióra na naboje, które są bardzo proste w wymianie.
Dlaczego warto pisać piórem?
Pisanie piórem pobudza kreatywność, pomaga w skupieniu, poprawia koncentrację, pomaga poprawić swoje pismo ręczne. My zachęcamy wszystkich aby spróbowali pisania piórem wiecznym, być może nauka kaligrafii będzie nowym sposobem na spędzenie wolnego czasu?
Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą piór wiecznych.