Jakie są typy papieru do drukarek?
Masz drukarkę, ale nie wiesz jaki rodzaj papieru się do niej nadaje? Z tego artykułu dowiesz się:
- do czego nadaje się papier kancelaryjny i drukarkowy
- dlaczego warto korzystać z kalki i papieru fotograficznego
- jakie są typy drukarek do określonego wydruku
Warto wyjaśnić, do jakiego rodzaju wydruków przeznaczono drukarkę. Poniżej kilka uwag na ten temat.
Spis treści
Papier kancelaryjny i drukarkowy - do czego wykorzystać?
W tusztusz.pl możesz kupić między innymi papier kancelaryjny i drukarkowy. Wykorzystuje się je przede wszystkim do wszelkiego rodzaju dokumentów biurowych, sekretariatach, ale również na uczelniach czy jakimkolwiek przedsiębiorstwie – wszędzie tam, gdzie gromadzi się umowy, dokumentacje, sprawozdania, ksero lub duplikaty.
Papier kancelaryjny inaczej nazywany papierem podaniowym najczęściej występuje w formacie A3 i jest dostępny w dwóch formach: w kratkę lub w linię. Oba, dzięki swojej niskiej gramaturze (mniej sztywny i lżejszy), która zwykle nie przekracza 60g/m2, nadają się do odręcznego, estetycznego pisania. Można je zobaczyć w rękach wielu uczniów czy studentów, którzy szykują się do pisania wypracowania maturalnego lub kolokwium z matematyki stosowanej. Papier kancelaryjny zwykle pakowany jest po 100 lub 500 arkuszy.
Z kolei papier drukarkowy (papier do drukarki) uznaje się za najbardziej podstawowy papier w przestrzeni biurowej podczas codziennej pracy, a także na własny domowy użytek. Jest przydatny, jeśli drukujemy dużo egzemplarzy. To odpowiedni i uniwersalny typ papieru dla większości drukarek.
W tusztusz.pl dostępny w wielu formatach (A5, A4, A3), a także w wersji podstawowej (jakościowa biel) i kolorowej.
Dlaczego warto kupić papier fotograficzny i kalkę?
Warto też zaopatrzyć się w kalkę. Powinno ją posiadać każda instytucja i przedsiębiorstwo. Ten typ papieru przydaje się zwłaszcza, kiedy na poczcie czy w urzędzie przychodzi konieczność powielenia jakiegoś dokumentu. Kalka ma charakter techniczny, co oznacza, że wykorzystuje się ją przede wszystkim do kopiowania wydruków. Występuje w dwóch odmianach: maszynowej i ołówkowej
Papier fotograficzny ma matową lub błyszczącą powierzchnię. Posiada specjalną powłokę, która pozwala uzyskać naturalną kolorystykę. Cechuje go wysoka trwałość i wodoodporność. Podczas drukowania nie dochodzi do rozmazywania atramentu, a wydruk jest ostry i wyrazisty. Można go kupić w ekonomicznym zestawie po 100 arkuszy. Warto go kupić, jeśli zaopatrzymy się lub już posiadamy drukarkę do zdjęć – jakiego typu? Odpowiedź poniżej.
Typy drukarek a Typy papieru do drukarek
Wyróżnić można trzy podstawowe drukarki: atramentowe, laserowe i tzw. urządzenia wielofunkcyjne. Ze standardowym papierem drukarkowym i kalką poradzi sobie każda drukarka. W tym przypadku patrzymy na możliwość ustawienia odpowiedniego formatu w zasobniku.
Druk w kolorze jest rzadziej możliwy w drukarce laserowej, ale z tym zadaniem w zupełności poradzi sobie drukarka atramentowa. Pierwsza rzadziej się zacina, a druga jest bardziej ekonomiczna w użytkowaniu. Do drukowania zdjęć fotograficznych zaleca są specjalne drukarki atramentowe, termosublimacyjne lub laserowe, a także w plotery (wielkoformatowe rozmiary).