Papier do drukarki - jaki rodzaj najlepiej wybrać?
Potrzeby ludzkie nie znają granic. Kto realizował wielkonakładowy projekt wie, że w zależności od typu drukarki oraz tego, co chcemy wydrukować, należy dobrać odpowiedni rodzaj papieru. Poniżej przedstawimy na co zwrócić uwagę, by nasza drukarka nie uległa przypadkowej awarii przez źle dobrany papier.
Spis treści
Jakie są rodzaje papieru do drukarki?
Przede wszystkim należy wyodrębnić dwa podstawowe rodzaje papieru: powlekane i niepowlekane – pierwszy pozwala uzyskać wyrazistszy kontrast pomiędzy papierem a farbą i jest miększy w dotyku, drugi natomiast ma lekko chropowatą powierzchnię i jest częściej wykorzystywany podczas wydruku dokumentów urzędowych lub firmowych, czy dokumentacji kancelaryjnej. Został spopularyzowany pod nazwą offsetowy standard lub objętościowy o podwyższonej jakości.
W obrębie tych dwóch bazowych grup można wskazać najczęściej wykorzystywane rodzaje papieru:
Papier powlekany
- kredowy
- samokopiujący
- (kalka)
- ozdobny
- satynowy
- syntetyczny
- fotograficzny
Papier niepowlekany (p. offsetowy)
- samoprzylepny
- offsetowy objętościowy
- ekologiczny
- z serii Munken Print
- niskogramaturowy
- kolorowy
- bezdrzewny
Przy wyborze papieru warto także pamiętać o takich parametrach jak: barwa, klasa, gramatura, biel (nieprzezroczytość). Dlaczego to takie ważne? Na przykład, im wyższa białość papieru (liczona w procentach), tym lepsza jakość wydruku w kolorze. Z kolei wysoka gęstość papieru (g/m2) przekłada się na mniejszą elastyczność kartki (sztywność papieru). O znaczeniu gramatury papieru możesz przeczytać tutaj.
Kwestia sztywności papieru jest również ważna, ponieważ nie każdy typ drukarki będzie w stanie płynnie załadować źle dobrany papier, który jest zbyt gruby lub mało podatny na zgięcia. Papier może się zaciąć, tusz się nie odbije równomiernie, a systemy w drukarce zaczną się przegrzewać. Dlatego należy zwracać uwagę do jakiego rodzaju wydruku posiadamy drukarkę.
Papier powlekany - zastosowanie
Można go wykorzystać do druku papierów ozdobnych, takich jak dyplomy, zaproszenia, certyfikaty, plakaty, kalendarze. Wysyłając zaproszenia na wesele, chrzciny czy komunię, na pewno zetkniemy się z powlekanym papierem. Stosuje się je także, drukując wysokiej wagi dokumenty, w np. banknoty państwowe, które wymagają odpowiedniej tekstury i nasycenia.
Wybiera się go właśnie ze względu na kolorystykę. Dlatego zobaczymy go także w magazynach, czasopismach lub katalogach i fotografiach.
Papier niepowlekany - zastosowanie
Papier offsetowy wykorzystuje się do druku książek i broszur, gazet, kopert czy notesów. Jest częściej wybierany, jeśli chcemy wydrukować większy wolumen. Papier samoprzylepny nadaje się do naklejek lub etykiet, jest wodoodporny i ma gładką, suchą powierzchnię. Papier offsetowy stosuje się również w codziennym użytkowaniu – w domu czy biurze. Jest ekonomiczny i posiada szeroką gamę gramatur. Użytkownicy, którzy drukują wiele dokumentów, pism, sprawozdań czy raportów, zapewne korzystają z niego najczęściej.
Do tej grupy papierów należy także papier pochodzący z recyklingu. Firmy, które swoją działalność wiążą z ochroną środowiska, częściej wybierają papier ekologiczny. Produkuje się go w wielu naturalnych barwach, które mają też ciekawą teksturę. Korzysta się z nich na przykład w archiwum.